Eğitim Bilgi

SPOR KOÇLUĞU

Instagram Hesaplarını Dondurma / Silme Nasıl Olur?

İnstagram Nedir Hesaplarını Dondurma ve Silme

Instagram Nedir?

Instagram, 2010 yılının ekim ayında sadece IOS işletim sistemi kullanan cihazlar için ücretsiz kullanıma sunulurken daha sonralarda 2012 yılında Android cihazlar için de geliştirilip kullanıma sunulan ve böylece her iki işletim sistemi kullanıcıları tarafından erişilebilen fotoğraf ve video paylaşımı yapabileceğiniz bir uygulamadır.

2010 yılında sosyal medyaya hızlı bir giriş sağlayan instagram kullanıcılar arasında popülerlik kazanmıştır. Bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde kullananların sayısı 10 milyonlu rakamlara ulaşmıştır. Zaman içerisinde hızlı bir şekilde kullanılmaya başlayan çağımızın en ünlü sosyal medya programı 2017 yılında 700 milyona yakın kullanıcıya ulaşmış ve günümüzde Günümüzde instagram kullanan kişi sayısı daha da artarak 1 milyar kullanıcı sayısını aşmış bulunmaktadır.


Instagram Ne İşe Yarar?

1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Instagram kullanıcılarına isteğe bağlı olarak çeşitli efektler ile fotoğraf ve/veya video yükleme imkânı tanır. Paylaşılan fotoğraflarda ve videolarda isteğe bağlı olarak kişiler konumlarını paylaşabilirler.. Paylaşımlarına eklediği hashtag (etiket) ile aynı etiket altında birleşen birçok fotoğraf ve videoyu kendi gönderisini dâhil edebilir,ve kendi hesabınızı diğer kullanıcılarada tanıtabilrsiniz. Keşfet sekmesinde ise birçok farklı kullanıcının profillerini görebilir, takip edilen konuları keşfet sayfasında sık sık rastlayabilirsiniz.

Direct (DM) sayesinde kullanıcılarla mesaj gönderebilir onlarla iletişime geçebilirsiniz.

İnstagram uygulamasının Hikaye/Story kısmından 24 saat boyunca hesabınızad gözükecek fotoğraf veya video paylaşabilirsiniz.

Instagram hesabınızdan canlı yayın yapma imkanı da bulunmaktadır.. Canlı yayın yaparken dahil etmek istediğiniz başka bir instagram kullanıcısına davet göndererek onlarla beraber canlı yayın yapabilirsiniz.

Instagram Hesabı Dondurma veya Kalıcı Olarak Silme

Instagram günümüzde bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olan en Popüler Sosyal Paylaşım Mecralarından biridir. Bu alanda her gün milyonlarca fotoğraf ya da video paylaşılırken bu gönderilere de yine milyonlarca beğeni gelmektedir. Instagram’ da yer almaktan artık sıkıldıysanız ve hesabınızı dondurmak ya da silmek istiyorsanız size bu yazımızda yardımcı olacağımızı düşünüyoruz.

Öncelikle hesabınızı dondurmak veya hesabı kalıcı olarak silme seçeneklerinin ayrı ayrı işlemler olduğunu hatırlatmamızda yarar var. Yani eğer bir süreliğine uzaklaşmak ve daha sonra hesabınız aktif etmek istiyorsanız hesabınızı dondurabilirsiniz.Kalıcı olarak da hesabınızı silebilirsiniz. Kalıcı olarak sildiğinizde aynı hesabı tekrar açamayacağınızı unutmayınız.

Instagram Hesabı Dondurma

Hesabınızı geçici bir süre dondurmak için öncelikle https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/ adresi üzerinden hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor.

Daha sonra çıkacak olan ekrandan hesabınızı kapatma nedeninizi seçmeli ve şifrenizi girmelisiniz. Bu işlemlerden sonra altta bulunan “Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Hesabınızı bu şekilde kapatmış olacaksınız. Hesabınızı dondururken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bunlar;

  • Hesabınızı haftada sadece bir kere kapatabilirsiniz.
  • Tekrar hesabınızı açmak istiyorsanız en son kullandığınız kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru bir şekilde girmelisiniz. Yoksa tekrar hesabınızı aktif edemeyebilirsiniz.

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Silme
Daha önce bahsettiğimiz gibi hesabınızı kalıcı olarak (geri dönüşü olmaksızın) silmek için:

Öncelikle aşağıdaki linke tıklayarak https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ hesabınıza giriş yapmanız yeterli olacaktır. Giriş yaptıktan sonra size hesabınızı neden sildiğinizi soran bir kutucuk göreceksiniz. Buradan size uygun olanını seçebilir, daha sonra şifre istenen kısma şifrenizi girerek hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Eğer Instagram hesabınızı kalıcı olarak silecekseniz içerisinde bulunan fotoğraf ya da videoları yedeklemenizi öneririz.

Telefondan Instagram Hesabı Silme 

Tüm bu işlemler bilgisayar üzerinden hesabınıza girerek yapabileceğiniz işlemlerdi. Eğer aynı işlemleri Instagram mobil üzerinden yapmak isterseniz de “Ayarlar” kısmında bulunan “Yardım- Yardım Merkezi- Hesap İşlemleri” adımlarını takip etmeniz yeterlidir.

Sosyal medya konusunda daha ayrıntılı bilgi için Sosyal medya offline, online eğitimlerimizden yararlanabilirsiniz.

Hemen Arayın
Biz Sizi Arayalım