Eğitim Bilgi

SPOR KOÇLUĞU

Belgelerdeki Görünmeyen Gerçekler

Çoğumuz küçükken hatalı sayıları ve harfleri silmek yerine onları basit bir biçimde, olması gerekenlere dönüştürmüşüzdür. Bazen eşimiz evde yokken onun yerine kargo evrakına imza atmışızdır. Ya da sahte pasaportla yakalanan birilerini haberlerde dinlemişizdir.

Bu ve bunun gibi onlarca sahtecilik ve suiistimal yöntemi vardır. Bazen bu yöntemler istihbarat ve gizli bilgilerin başkasına ulaştırılması için de kullanılabilmektedir. Bunlardan en bilinenlerden biri soğan suyunun mürekkep olarak kullanılması sayılabilir.

Geçmişte hapishanedeki suçlulara yazılan sıradan mektupların satır aralarında, soğan suyu ile yazılmış gizli mesajlara rastlanılmış. Tabi rastlayana ya da tespit edene kadar, ne kadar da çok bilgi karşıya ulaştırılmıştır.

Can sıkıntısından imzanızı karaladığınız kağıdı ele geçiren biri matbaada üzerine senet basabilir ve çok yetkin bir adli belge incelemeleri uzmanı, imzanın gerçek ama belgenin sahte olduğunu tespit edene kadar canınız çok sıkılabilir.

Dolandırılma vakaları o kadar arttı ki yukarıda çok azından bahsettiğimiz bu suiistimal ve sahtecilikleri bilerek ya da en azından bir temkin refleksi geliştirerek iş hayatını hatta günlük rutini sürdürmek gerek.

Risklerin bir kısmını herkese açık videolardan öğrenebilirken, gerçekten üst düzey tekniklere konu olanlar için ayrıntılı bir eğitimden geçmek şart. Bu eğitimler sizi başka bir noktaya da taşıyabilir. Belki de içinizdeki adli bilimci cevherini açığa çıkartır. Dünyada ve Türkiye’deki tüm adliyelerde en fazla inceleme yapılan bu alanda, adli belge inceleme uzmanlarından biri de siz olabilirsiniz.

Hemen Arayın
Biz Sizi Arayalım